Organisasjon og aktivitet

Hjertekirurgi ved Oslo universitetssykehus 

Det er planlagt at man skal samle de mest komplekse hjertepasientene ved OUS ved Rikshospitalet, heter det i en uttalelse Oslo universitetssykehus har sendt til Helse Sør-Øst.

Begrunnelsen for det er at man vil bedre kvaliteten ved at operasjonsteamet får større erfaring med komplekse pasienter. Dessuten er støttesystemene bedre utbygget ved Rikshospitalet enn ved Ullevål. Samtidig vil Ullevål bli videreført som en fullverdig hjertekirurgisk driftenhet med samme kapasitet og kompetanse som tidligere for å håndtere multitraume og understøtte øvrig behandling på Ullevål. 

 

Hjerte-, lunge- og karklinikken (HLK) er en av 8 klinikker ved OUS . Thoraxkirurgisk avdeling (TKA) er en avdeling i HLK. Klinikkleder for HLK er Otto A. Smiseth og avdelingsleder for TKA er Odd Geiran.  

TKA tar hånd om all hjerte- og lungekirurgi ved OUS og dekker all hjerte- og lungekirurgi i Helse Sør-Øst med unntak av deler av lungekirurgi ved Akershus universitetssykehus og hjertekirurgi ved Feiringklinikken. 

Hjerte-og lungekirurgi foregår både ved Ullevål og ved Rikshospitalet. Det største operasjonsvolumet er lagt til Rikshospitalet med årlig ca 1200 hjerteoperasjoner og ca 340 lungeoperasjoner. Ullevål har også et stort operasjonsvolum med årlig 450-500 hjerteoperasjoner og ca 260 lungeoperasjoner. Rikshospitalet har fra tiden før OUS-fusjonen tatt hånd om noen av de mest kompliserte pasientene fra hele landet og hatt landsfunksjon for barnehjertekirurgi og transplantasjon av hjerte og lunger.

Det er tverrgående avdelingsledelse for virksomheten ved Rikshospitalet og Ullevål og det er tverrgående seksjonsleder for legene på de to lokalisasjoner. Ved Ullevål er det i tillegg en koordinator for virksomheten der.

Planlagte driftsendringer

Det er planlagt at man skal samle de mest komplekse hjertepasientene ved OUS ved Rikshospitalet. Begrunnelsen for det er at man vil bedre kvalitet ved at operasjonsteamet får større erfaring med komplekse pasienter. Dessuten er støttesystemene bedre utbygget ved Rikshospitalet enn ved Ullevål. Samtidig vil Ullevål bli videreført som en fullverdig hjertekirurgisk driftenhet med samme kapasitet og kompetanse som tidligere for å håndtere multitraume og understøtte øvrig behandling på Ullevål. 

Overføringen av komplekse pasienter til Rikshospitalet er foreløpig ikke implementert, men er planlagt å omfatte anslagsvis 40 pasienter per år. Avdelingen har imidlertid valgt å starte med overføring av et lite antall pasienter. Før den endelige plan for overføring av alle aktuelle pasienter kan settes i verk skal det utarbeides en detaljert plan med tilhørende risikovurdering og kapasitetsberegninger. På bakgrunn av de risiki man identifiserer vil tiltak bli iverksatt slik at man får sikret nødvendige ressurser og kompetanse. Her vil man ha et spesielt fokus på behov for intensivkapasitet.

Pasienthendelser

Saken som har vært i media gjelder kritikk av samordning av hjertekirurgien mellom Ullevål og Rikshospitalet, og det er sendt en bekymringsmelding til sykehusledelsen vedrørende håndtering av 3 pasienter. Det reises kritikk mot planen om å overføre kompleks hjertekirurgi fra Ullevål til Rikshospitalet og spesielt mot måten den forsøkes gjennomført på. Det reises også kritikk mot ledelsen ved Thoraxkirurgisk avdeling (TKA) og Hjerte-, lunge- og karklinikken (HLK) for håndtering av situasjonen.

De aktuelle hendelser gjelder 3 pasienter som i uke 43 og 44 ble overført fra Ullevål til Rikshospitalet. Alle tre var komplekse pasienter med høy predikert risiko også med operasjon. To av pasientene døde etter operasjon på Rikshospitalet. Klinikkleder og avdelingsleder erkjenner at en av pasientene ble håndtert på en uheldig måte og sykehusledelsen beklager den måten pasienten ble håndtert på. Det gjenstår imidlertid å konkludere om årsak til at de to pasientene døde.

Tiltak for å sikre pasientsikkerhet

Det er besluttet at man vil styrke ledelsens rolle i planlegging av den operative virksomheten. Det vil skje gjennom etablering av et felles inntakskontor for Ullevål og Rikshospitalet. Dessuten vil det bli organisert regelmessige felles planleggingsmøter for legene fra de to driftsstedene. I tillegg ser man på løsninger for å styrke intensivkapasiteten ved Rikshospitalet.

Det er under utarbeidelse en detaljert plan for funksjonsfordeling mellom de to driftsstedene (hvilke pasientgrupper som skal behandles på hvilket sted) og for hvordan overføring av komplekse pasienter fra Ullevål til Rikshospitalet skal skje. Planen vil bli risikovurdert og det vil bli utført kapasitetsberegninger. Aktuelle tiltak vil bli satt inn før planen implementeres. Det vil bli vektlagt tydelig informasjon og involvering av ansatte før planen iverksettes.

I tillegg vil ledelsen intensivere arbeidet for å bedre samarbeidsklima mellom legene ved de to driftssteder.

Kvalitet og pasientsikkerhet ved hjertekirurgi ved OUS:

I hele fusjonsprosessen har man hver måned fulgt behandlingsresultater ved de ulike driftsenheter ved TKA. Dødelighet, hjerneslag og andre komplikasjoner viser lav forekomst, og er på nivå med resultater fra internasjonalt ledende hjerteklinikker. Dette indikerer god kvalitet og høy grad av pasientsikkerhet. Det har ikke vært noen økning i komplikasjoner under fusjonen. Dette gjelder også for denne høsten, med siste rapport fra september.


Publisert 15.11.2012 08:40 | Endret 15.11.2012 09:02 

 Publisert av enhet

Oslo universitetssykehus HF | Telefon sentralbord: 02770 (fra utland: +47 915 02770)
e-postmottak:post@oslo-universitetssykehus.no (Henvendelsen må inneholde fullt navn og postadresse. Personlige spørsmål av medisinsk art kan dessverre ikke besvares per e-post)
Postadresse: Postboks 4950 Nydalen, 0424 OSLO | Besøk: Kirkeveien 166 (Ullevål sykehus) Bygg 1, 1. et.
Organisasjonsnummer: 993 467 049 | Nettredaktør: Ingvild Utne

Universitetet i Oslo - logo