Tidligere forskning viser at bruk av anabole-androgene steroider (AAS) ofte kombineres med bruk av andre rusmidler, og at AAS-bruk trolig er langt mer utbredt blant rusbrukere enn i den generelle befolkningen. Tatt i betraktning de potensielt skadelige effektene bruk av AAS har, særlig i kombinasjon med bruk av andre rusmidler, er det nyttig å kartlegge omfanget av bruk blant ruspasienter her i Norge.
Hovedformålet med denne studien er å kartlegge omfanget av bruk av anabole steroider og andre dopingmidler blant pasienter i rusbehandling. I tillegg ønsker vi kunnskap om hvorvidt AAS er noe rusbehandlere er oppmerksomme på og tar hensyn til i behandlingstilbudet til pasientene. Vi ønsker også å få en oversikt over hvilke uønskede virkninger AAS-brukere har opplevd , og om de som bruker steroider skiller seg fra pasientgruppen forøvrig med hensyn til personlighetstrekk, vold og øvrig rusatferd.
Ved å kartlegge omfanget og egenskaper ved AAS bruk blant pasienter i rusbehandling, håper vi å bidra til et økt fokus på denne problematikken.