Hva innebærer det å delta i studien?
Før diettoppstart blir det tatt blod- og urinprøver for å utelukke årsaker til at barnet ikke skulle tåle behandlingen. De siste fire ukene før diettoppstart skal det ikke gjøres endringer i barnets epilepsibehandling. Anfall registreres systematisk i anfallskalender og barnet spiser sin normale kost. Deretter legges barnet inn på SSE for oppstart av ketogen diett. Før og under diettbehandlingen tas det blod-, urin- og avføringsprøver, måles blodketose og blodsukker, samt gjennomføres 24 timers EEG-registrering. I prosjektet innhenter og registrerer vi opplysninger om barnet. Dette er opplysninger fra pasientjournal som inkluderer kliniske data, resultater fra blod-, urin- og avføringsprøver, EEG-registreringer og spørreskjemaer som du/ditt barn blir bedt om å fylle ut.
Deltakelse i prosjektet følger i all hovedsak de samme behandlingsrutiner som ved ordinær behandling, men det vil i tillegg samles inn avføringsprøver og det skal fylles ut noen korte spørreskjemaer. Det gjøres også utvidede blodprøveanalyser, uten at dette medfører flere blodprøvetakinger. De første 12 ukene på diett endres ikke ditt barns epilepsibehandling med mindre det er medisinsk nødvendig. Dette er i henhold til ordinær rutine, for å ha mulighet til å evaluere effekten av diettbehandlingen.
Fordeler og ulemper ved deltakelse
Det kan oppleves som meningsfylt for pasienten/familien å bidra til forskning som kan hjelpe andre pasienter i lignende situasjon. Dersom studien gjør viktige funn, vil det bidra til økt forståelse av pasientgruppen som helhet, og kanskje gi ledetråder til nye behandlingsmetoder. I tillegg vil pasienten følges svært tett opp av et tverrfaglig team bestående av lege, klinisk ernæringsfysiolog og sykepleier.
Det forventes ingen økt risiko for bivirkninger eller uheldige hendelser ved deltagelse i forskningsprosjektet sammenlignet med ordinær diettbehandling. Ulemper for pasienten og/eller omsorgspersoner er at det må medregnes noe ekstra tidsbruk for å samle inn avføringsprøver og utfylling av skjemaer og lignende.
Mer informasjon
Les mer om prosjektet (oslo-universitetssykehus.no)Les mer om forskningsgruppen (ous-research.no)