Alle pasienter som må opereres for brudd i øvre del av overarmsbenet vil bli operert med den samme ALPS-platen, og blir fulgt opp etter gjeldende retningslinjer. Dersom du ønsker å delta i studien vil du bli fulgt opp med kontroller i inntil ett år. Det vanlige er at du får oppfølging i tre måneder ved ukomplisert forløp.
Det vil bli foretatt tre supplerende røntgenundersøkelser ved tre, seks og 12 måneder, samtidig med kliniske kontroller. Som deltaker i studien blir du bedt om å fylle ut to spørreskjema ved hver kontroll.
Fordeler og ulemper med å delta i studien
En mulig fordel er den systematiske oppfølgingen du vil få over en lengre periode enn de rutinemessige tre måneder. Det er ingen åpenbare ulemper, operasjonsmetode og plate er identisk for samtlige pasienter som må opereres for denne typen brudd.
En mulig ulempe er økt tidsbruk for deg som blir studiepasient.
Fastlegen vil få kopi av informasjonen om deg etter operasjon og kontroller.