Studien innebærer forsøk på å endre bakteriefloraen hos pasienter med systemisk sklerose og tarmplager.
Det blir gitt tarmbakterier eller placebo i to omganger, deretter tarmbakterier til alle ved hjelp av gastroskop.
Det gjennomføres:
- Tre gastroskopier der det gis studiemedisin samt at det tas vevsprøver.
- Lungefunksjonsundersøkelser.
- Blodprøver, urinprøver og avføringsprøver.
- Hudbiopsi.
- Hos noen gjøres det undersøkelser av passasjetid i tarm ved en kapsel som svelges og ultralydundersøkelser av hud og lever.
Det er ni fysiske oppmøter (studievisitter) og oppfølgingstid fra 20 til 36 uker.
Deltagere får dekket utgifter for transport og opphold.
Multisenterstudie
Avdeling for Revmatologi ved OUS-Rikshospitalet har nasjonalt koordinerende ansvar for denne multisenterstudien. De andre sentrene er Bergen, Trondheim og Tromsø.
Vær oppmerksom
Risikoer og komplikasjoner
Fordeler med studien er en grundig og nøye gjennomgang av helsestatus og tilbud om eksperimentell behandling mot plager som det ellers er lite behandlingsmuligheter for. Ulempen er at man må bruke en del tid, både hjemme og på oppmøter, og gjennomgang av tre gastroskopier. Gastroskopi kan i sjeldne tilfeller medføre komplikasjoner. Den eksperimentelle behandlingen anses trygg, men er ikke tilstrekkelig kartlagt enda med tanke på uheldige virkninger.