Ved innkomst tar vi vanlige målinger som blodtrykk, puls, temperatur, oksygenmetning vekt, høyde og blodprøver. Nedfrysning av sæd eller høsting av ovarievev kan gjøres på forhånd, der det er aktuelt.
Pasienten og pårørende vil få en informasjonssamtale på sykehuset i forkant av behandlingen.
Pasienten får i forkant av transplantasjonen operert inn et sentralt venekateter (SVK/CVK) for å kunne gi cellegift, medisiner, blodprodukter, ernæring og ta blodprøver før, under og etter transplantasjonen.
Mobilisering av stamceller
Normalt sirkulerer et lavt antall stamceller i blodet. For å hjelpe blodverdiene til å stige raskere gis det en vekstfaktor, G-CSF, kalt Neupogen. Dette medikamentet stimulerer benmargen slik at produksjonen av stamceller økes, og frigjøres til perifert blod. Denne vekstfaktoren gis en gang daglig, som en sprøyte under hunden på låret eller i magen. Etter tre dager tas det en blodprøve for å sjekke om celletallet er høyt nok, slik at høstingen av stamcellene kan utføres.
Dersom celletallet er høyt nok vil dialysekateter bli lagt inn. Hvis celletallet ikke er høyt nok, fortsetter pasienten med G-CSF til klarsignal for høstingen blir gitt.
Dialysekateter
Før stamcellehøstingen vil det bli lagt inn et dialysekateter. Årsaken til at vi ikke kan bruke SVK/CVKen - den tynne lille plastslangen som legges inn i blodåren - til høstingen er at trykket i «høstemaskinen» er så stort at slangen kan «klappe sammen». I stedet legger vi inn et eget dialysekateter i narkose, og pasienten vil sove seg gjennom kateterinnleggelsen. Dialysekateteret blir lagt inn i en stor vene, oftest i lysken, men noen ganger på halsen.
Dialysekateteret fjernes etter stamcellehøstingen, når det er bekreftet at vi har fått høstet tilstrekkelig med stamceller. Det å fjerne kateteret er ikke smertefullt, og gjøres uten narkose.
Høsting av stamceller
Høstingen foregår på Oslo universitetssykehus Radiumhospitalet, med unntak av de minste barna som høstes på Oslo universitetssykehus Rikshospitalet. Selve høstingen medfører lite eller ingen plager for pasienten, men det tar cirka 4-5 timer. Pasienten må ligge/sitte stille under hele prosedyren. Dialysekateteret er hele tiden koblet til maskinen som høster stamcellene. Det er derfor viktig å ta med filmer, musikk, spill, og leker som barnet liker å leke med.