Inntak- og oppstartteam (IO-team) er en del av Avdeling for rus- og avhengighetsbehandling (ARA) ved Helse Stavanger, med ansvar å følge den enkelte pasient, jobbe med motivasjon og sikre gode og raske avklaringer av rettigheter og behandlingsbehov så snart henvisningen er sykehuset i hende.
Leder Karianne Borgen hadde ansvar for utviklingen av modellen. Hun forteller at den ble utviklet gjennom diskusjon mellom brukere og fagfolk. I praksis håper Helse Stavanger at deres modell skal gi pasienter opplevelse av én-dør-inn til TSB samt hindre drop-out.
Gode erfaringer med erfaringskonsulenter i TSB
Som i andre deler av ARA i Helse Stavanger, har også IO-teamene ansatt erfaringskonsulenter. Da IO-teamene startet, hadde Helse Stavanger ferske og positive erfaringer med å involvere tidligere pasienter i drop out-team for å få behandlingsprosesser tilbake i sporet der det var fare for behandlingsavbrudd. Erfaringskonsulentene fikk løpende veiledning av fagpersonell.
Se også: Rapport om å forebygge drop-out

– Vi har tenkt at erfaringskompetansen bør inngå i alle nivå her i ARA, så erfaringskonsulentene har deltatt i vurderingsenhet og kliniske beslutninger, i forskningsaktivitet og hatt direkte pasientkontakt, forklarer Karianne Borgen.
– På grunn av begrensede ressurser har vi imidlertid besluttet at erfaringskonsulentenes rolle fremover skal knyttes tydeligere til kartlegging og avklaring av pasientenes behov. De vil ha hovedfokus på pasientene under 23 år, der alle skal få en egen kartleggingssamtale med erfaringskonsulent som del av basiskartleggingen før klinisk beslutning. Fokus i samtalen vil være kartlegging av interesser, ressurser og nettverk, samt utforsking av ambivalens og forventninger til behandling. I tillegg er erfaringskonsulentene viktige brobyggere som kan formidle kontakt med tilbud fra bruker- og pårørendeorganisasjoner ved behov.
Borgen sier at de nå ønsker å prøve ut denne måten å nyttiggjøre erfaringskompetansen i teamet slik at rollen blir tydeligere, både for erfaringskonsulentene og ulike samarbeidspartnere.
I tråd med pakkeforløp og KvaRus
– Med IO-team vil vi gjøre det enklere og raskere å komme i gang i TSB samt sikre gode overganger, sier Karianne Borgen.
Hun beskriver teamet som en god infrastruktur for pakkeforløp TSB.
– For noen pasienter kan samarbeidsmøter og kartlegginger i innledningen til pakkeforløp oppleves krevende å stå i.
– Denne organiseringen har også medført enklere implementering av KvaRus, da vi benytter kvalitetsregisteret som en del av basiskartleggingen, så fremt pasienten samtykker. Vi har derfor oppnådd stor dekningsgrad i KvaRus.
Gode overganger
– IO- teamet jobber aktivt med gode overganger: Inn i behandling, mellom poliklinikk eller døgntilbud eller mellom TSB og psykisk helsevern hvis det er behovet, sier Borgen.
– Rusbehandlere oppmuntres til å jobbe fleksibelt og pågående: reise ut hvis personen ikke kommer til avtaler, koble inn andre tjenester ved behov og involvere pårørende ved behov.